Gratowanie aluminium i stali czarnej

Gratowanie usuwa zadziory, rdzę a nawet plamy, proces ten jest niezwykle ważny, ponieważ sama rdza może wpływać na osłabienie struktury metalu jak również na jego wygląd.

Gratowanie pozwala na przywrócenie stali czarnej do jej pierwotnego stanu i zabezpieczenie jej powierzchni na lata. Wbrew pozorom jest dość prostym procesem, ale wartym uwagi jest fakt, że maszynowe gratowanie stali jest znacznie bardziej precyzyjne i niweluje ryzyko niebezpieczeństwa.

Gratowarka, która posiadamy to najnowocześniejsze tego typu urządzenie na rynku, spełniająca najbardziej restrykcyjne normy i posiadająca wymagane certyfikaty. Niweluje niebezpieczeństwa związane z obróbką stali, a w szczególności aluminium.

Kolejnym wartym podkreślenia faktem jest, że gratowanie aluminium w nieodpowiednim środowisku przemysłowym może ulec zapłonowi m.in. w wyniku wyładowaniem elektrostatycznym, iskrą elektryczną lub mechaniczną, a także w wyniku kontaktu z gorącymi cząstkami, opiłkami czy otwartym ogniem. Jako że pył aluminium zalicza się do grupy pyłów przewodzących (podgrupa wybuchowości IIIC), może być on przyczyną np. zwarć, które także stanowią potencjalne źródło zapłonu. Specyficznym źródłem zapłonu do którego może dojść, może być kontakt pyły aluminium z tlenkiem żelaza zawartym np.: w rdzy.

Jako firma Elgrunt dokładamy starań, aby nasz zespół miał zawsze na względzie bezpieczeństwo własne i świadomość zagrożeń podczas pracy z różnymi materiałami. Dlatego podczas każdorazowego gratowania dokonujemy czyszczenia taśmy, na której podawany jest obrabiany materiał. Takie działanie niweluje niemalże do zera ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń.